جمعه 01 تیر 1397 ساعت: 02:19

هنر ایرانی

مقالات تخصصی

موسیقی محلی ایران
مقالات تئاتر

سه شنبه 92/10/17 | ساعت: 09:39 | کد خبر: 2207 | بازدید: 45909 | ©
پست الکترونیک
چاپ

کمتر از ده روز مانده به آغاز برگزاری سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، پس از مشخص شدن آثار راهیافته به بخش‌های ˝نسل نو˝ و ˝چشم انداز تئاتر ایران˝، هیات داوران بخش ˝جشنواره‌جشنواره‌ها˝ نیز 12 نمایش را بعنوان آثار برگزیده برای اجرا در این بخش معرفی کرد.

به گزارش هنر ایرانی ما به نقل از هنر آنلاین، هیات داوران بخش "جشنواره جشنواره‌ها" متشکل از دکتر مسعود دلخواه، دکتر محمدرضا خاکی و ایرج راد امسال 12 نمایش برای حضور در این بخش انتخاب کردند.

دو نمایش از شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، سه نمایش از جشنواره مقاومت، دو نمایش از جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان، یک نمایش از سومین جشنواره تئاتر تک نفره نیاوران، یک نمایش از جشنواره آیئنی‌سنتی و سه نمایش از بیست‌ودومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه، مجموع 12 نمایش‌های این را تشکیل می‌دهند که در جدول اجراهای سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و در بخش "جشنوراه جشنواره‌ها" روی صحنه می‌روند.

"همه چیز درباره آقای ف" با کارگردانی هادی عزیزی

نمایش "همه چیز درباره آقای ف" نوشته آرش عباسی با کارگردانی هادی عزیزی از سومین جشنواره تئاتر تک نفره نیاوران به بخش "جشنواره جشنواره‌ها" سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه‌یافته و به‌عنوان تنها نمایش تک نفره‌ این دوره در جشنواره فجر روی صحنه می‌رود.

داستان نمایش "همه چیز درباره آقای ف" که جایزه اول کارگردانی و جایزه اول بازیگری سومین جشنواره تئاتر تک نفره نیاوران را از آن خود کرده، روایتی است از زندگی جوانی که به دلائل مختلف اجتماعی از ایده‌آل‌های خود دور مانده است. او که مدتی است برای کسب درآمد به خوانندگی در مجالس روی آورده دیگر مانند همیشه نمی‌تواند بخواند و با کمک دوستش متوجه می‌شود که بخاطر حضور در جبهه شیمیایی شده است و...

در نمایش تک نفره "همه چیز درباره آقای ف" با کارگردانی هادی عزیزی که مدت زمان اجرای آن 60 دقیقه است، بهنام شرفی بعنوان بازیگر اصلی و سودابه گودرزی، مسعود روستا، رضا جهانی و هادی عزیزی به‌عنوان صداپیشه ایفای نقش می‌کنند.

"مجلس انتقام‌جویی هملت" با کارگردانی حسین جمالی

نمایش "مجلس انتقام‌جویی برادرزده‌ای که عمو مادرش گرفته بود" یا "مجلس انتقام‌جویی هملت" به نویسندگی و کارگردانی حسین جمالی بعنوان تنها نمایشی که از جشنواره آیئنی سنتی به جشنواره فجر معرفی شده، در بخش جشنواره جشنواره‌ها روی صحنه می‌رود.

داستان نمایش "مجلس انتقام‌جویی هملت" با وفاداری به متن اصلی نمایشنامه "هملت" نوشته شکسپیر درباره انتقام‌جویی برادرزاده‌ای از عموی خود است. مهم‌ترین مشخصه این کار شیوه اجرایی این اثر است که با نگاهی به شیوه‌های اجرایی نمایش‌های ایرانی به صورت نقالی روی صحنه می‌رود.

حسین جمالی در گفت‌وگو با هنرآنلاین با بیان اینکه؛ یکی از کانسپت‌هایی که برای ما از زمانی که خوانش متن را آغاز کردیم بحث عاقبت انتقام‌جویی و کینه‌ورزی بود، گفت: یکی از خوبی‌های متون کلاسیک اینست که دغدغه‌های مطرح شده در آنها مانند انتقام‌جویی، خردگرایی‌و... ازلی و ابدی هستند و مهم‌ترین هدف ما از اجرای این اثر کلاسیک، در واقع بیان دغدغه‌های فراوان موجود در متن به روش بیانی مردم سرزمین خودمان و با فرهنگ خودمان بود.

در نمایش "مجلس انتقام‌جویی هملت" به نویسندگی و کارگردانی حسین جمالی که مدت زمان اجرای آن 80 دقیقه است، علی عامر هاشمی، سالار دریامجد، مجید رحمتی، خیام وقار کاشانی، آرش آزاد، آفاق میرقاسمی، سارا عباس‌پور، بهاءالدین مرشدی و فربد فرهنگ بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

"آسمان روزهای برفی" با کارگردانی مهیار عسگری

نمایش "آسمان روزهای برفی" نوشته محمد چرم‌شیر با کارگردانی مهیار عسگری از جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان به بخش جشنواره جشنواره‌های سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه پیدا کرده و این در این بخش روی صحنه می‌رود.

این نمایش که جایزه بهترین اثر از نگاه منتقدان و تماشاگران، جایزه اول بازیگری زن، جایزه سوم بازیگری مرد، جایزه دوم کارگردانی، جایزه اول موسیقی، جایزه اول بروشور و آفیش جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان را از آن خود کرده، با اقتباس از داستان بانی و کلاید نوشته شده و داستان آن بر اساس ماجرایی واقعی در رابطه با یک زوج بانک‌زن و سارق به‌نام‌های بانی پارکر و کلاید بارو است که در دهه ۱۹۳۰ میلادی توجه رسانه‌ها را به‌ خود جلب کرده ‌بودند و نهایتا پس از خیانت یکی از افراد گروه‌شان اف.بی.آی در یک اتوبان انها را دمحاصره و در تیراندازی طرفین به یکدیگر، هر دو کشته شدند.

در نمایش "آسمان روزهای برفی" نوشته محمد چرم‌شیر با کارگردانی مهیار عسگری که مدت زمان اجرای آن 55 دقیقه است، سحر خداداده در نقش بانی و مهیار عسگری در نقش کلاید ایفای نقش می‌کنند.

"مخزن" با کارگردانی مهدی رضایی

نمایش "مخزن" به نویسندگی جلال تهرانی و کارگردانی مهدی رضایی، یکی از دیگر از آثاری است که از جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان برای اجرا در بخش جشنواره جشنواره‌های سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی صحنه می‌رود.

نمایش "مخزن" که روایتی است که از زندگی دو برادر که در ناکجا آبادی قرار گرفتند که نه راه پس دارند و نه راه پیش، جوایز اول، دوم و سوم بازیگری مرد و همچنین جایزه سوم کارگردانی جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان را از آن خود کرده و بعنوان یکی از آثار برگیزده به جشنواره فجر معرفی شده است.

نمایش "مخزن" به نویسندگی جلال تهرانی و کارگردانی مهدی رضایی که در ساختاری رئال و در مدت زمان 55 دقیقه اجرا می‌شود، مرتضی جهانی، سعید خسروی و رضا رادبخش بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

"بزار یه امشب بگذره" با کارگردانی علی برجی

نمایش "بزار یه امشب بگذره" نوشته ابراهیم رهگذر با کارگردانی علی برجی بعنوان از جمله نمایش‌هایی است که از جشنواره تئا‌تر مقاومت به جشنواره جشنواره‌ها راه پیدا کرده و در سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر روی صحنه می‌رود.

این اثر که جایزه اول بازیگری مرد، جایزه دوم کارگردانی و جایزه سوم نویسندگی را از جشنواره مقاومت از آن خود کرده، به گفته علی برجی نمایشی با حرف‌های روز و دغدغه‌های نسل امروز، به صورت موازی و همسو به یک اتفاق دینی و واقعه جنگ می‌پردازد و داستان آن نیز درباره خانوادهای است که مادر خانواده در بستر بیماری است و یکی از فرزندان آن پیش از فوت مادر طلب ارث و میراث می‌کند و همین امر باعث بوجود آمدن اتفاقاتی بین خواهر و برادران دیگر با این برادر کوچک‌تر بوجود می‌آورد. این در حالی‌ است که یکی از طبقه‌های خانه این خانواده از قدیم تکیه امام حسین (ع) بوده و فرزند بزرگ آن‌ها نیز از فرماندهان جنگ بوده است.

در این نمایش که ساختار کلی آن شکلی رئال دارد و مدت زمان اجرای آن 60دقیقه است، سروش طاهری، بهناز سلیمانی، علی برجی، فاطمه امینی، احمد مطوری و آرش تبریزی بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

"پرسه در لابه‌لای فریم‌های تایم‌لاین" با کارگردانی مجتبی رستمی‌فر

نمایش "پرسه در لابه‌لای فریم‌های تایم‌لاین" به نویسندگی رسول جق‌جو و کارگردانی مجتبی رستمی‌فر از جمله نمایش‌هایی است که از جشنواره تئاتر مقاومت به جشنواره جشنواره‌ها راه پیدا کرده و در سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی حنه می‌رود.

در خلاصه داستان نمایش "پرسه در لابه‌لای فریم‌های تایم‌لاین" آمده؛ فردای روزی که نمایش اتفاق می‌افتد قرار است ساعت 8 صبح در مراسمی ویژه بزرگداشت دفاع مقدس کلیپی متشکل از تصاویر مستند جنگ و دفاع مقدس برای حاضران در مراسم پخش شود، اما تدوینگر که نمادی از نسل جدید ما است پای میز تدوین خوایش می‌برد. به همین خاطر افراد و کسانیکه تصویرشان در مستند وجود دارد خودشان مجبور می‌شوند برای آنکه این مستند را به مراسم برسانند دست به کار شده و کار تدوین را تمام کنند که...

اصلی‌ترین دغدغه اجرای این نمایش که در جشنواره تئاتر مقاومت جایزه اول طراحی صحنه را از آن خود کرده، آشنا کردن بیشتر نسل جدید با واقعیت‌هایی است که در زمان جنگ تحمیلی روی داده و کارگردان این اثر این نمایش را به تمام مردم خوزستان که بهترین آثار نمایشی در کوچه‌های و خیابان‌های خوزستان خلق کردند تقدیم کرده است.

نمایش "پرسه در لابه‌لای فریم‌های تایم‌لاین" به نویسندگی رسول جق‌جو و کارگردانی مجتبی رستمی‌فر که مدت زمان 88 دقیقه است، ناصر آل خمیس، محمد طاهری، مصطفی عطایی، سجاد عابدینی، امجد جلالی، بهمن تقی‌پور، دانیال منجزی و ایمان نخلستانی بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

"آنکه گفت آری، آنکه گفت نه" با کارگردانی کیومرث مازندارانی حائری

نمایش "آنکه گفت آری، آنکه گفت نه" نوشته برتولت برشت با کارگردانی کیومرث مازندرانی حائری، از جمله آثاری است که از شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی به جشنواره تئاتر فجر معرفی و قرار است در بخش "جشنواره جشنواره‌ها" سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی صحنه برود.

در اجرای نمایش "آنکه گفت آری، آنکه گفت نه" که در شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی سه جایزه بهترین بازیگر زن، بهترین طراحی لباس و بهترین طراحی پوستر را دریافت کرده، سعی شده با استفاده از موسیقی ایرانی به شکلی از به اُپرت نزدیک شود.

داستان این نمایش نیز قصه شهر کوچکی است که مردم آن دچار بیماری لاعلاجی شدند و معلم شهر تصمیم می‌گیرد برای آوردن دارو از شهر خارج شود. در این بین یکی از شاگردان او نیز که مادرش هم به بیماری مبتلا شده در این سفر همراه معلم می‌شود اما در میانه راه شاگرد نیز خود دچار بیماری می‌شود و...

در نمایش "آنکه گفت آری، آنکه گفت نه" نوشته برتولت برشت و کارگردانی کیومرث مازندارانی حائری که مدت زمان 70 دقیقه است، هومن پناهی، آوا درویشی، سیما شیبانی، فاطمه دهقان نسب، مهدخت مولایی بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

"پوتین‌ها" با کارگردانی کاوه مهدوی

پوتین‌ها به نویسندگی و کارگردانی کاوه مهدوی نیز یکی از سه نمایشی است که از جشنواره تئاتر مقاومت به جشنواره فجر معرفی و موفق شده برای اجرا به بخش جشنواره جشنواره‌های سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه پیدا کند.

داستان نمایش "پوتین‌ها" که از سه زاویه و در سه پرده روایت می‌شود، داستان مردی است که در نخستین روز حضورش در جبهه بخاطر دزدیده شدن پوتین‌هایش پایش بر روی پوکه داغی رفته و عملا حتی نمی‌تواند یک گلوله به سمت دشمن شلیک کند و به همین خاطر همان روز نخست به پشت جبهه می‌آید. در این اثر نمایشی این داستان از سه زاویه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گفته کارگردان "پوتین" فضای این اثر نمایشی تا حدی به شیوه فاصله‌گذاری نزدیک می‌‌شود ولی بازی‌ها کاملا ساختار رئال دارند. نمایش "پوتین" که در جشنواره تئاتر مقاوت توانسته جایزه دوم نمایشنامه‌نویسی، جایزه سوم بازیگری مرد و جایزه اول موسیقی را از آن خود کرده است.

در نمایش "پوتین" به نویسندگی و کارگردانی کاوه مهدوی، که مدت زمان اجرای آن 65 دقیقه است، معصومه شیخ‌زاده، علیرضا مهران، نرگس امینی، جعفر کرمانی، روزبه اختری و حسین شفیعی بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

"کاریزما" با کارگردانی حامد مهریزی‌زاده

نمایش "کاریزما" نوشته کرامت یزدانی و کارگردانی حامد مهریزی‌زاده از جمله آثاری است که از بیست‌ودومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه به جشنواره فجر آمده و در بخش جشنواره جشنواره‌های سی‌ودومین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی می‌رود.

به گفته کارگردان این نمایش که توانسته جایزه سوم بازیگری زن را از بیست‌ودومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه از ان خود کند، علاقه‌مندی به قنات، فرهنگ‌ها و خرده‌ فرهنگ‌های پیرامون آن، همچنین رسوم و آئین‌هایی که همراه با مقوله قنات طی قرن‌ها با مردم زندگی کرده از جمله مهم‌ترین دلایل انتخاب نمایشنامه "کاریزما" برای اجرا بوده و داستان آن‌ درباره تصمیم خاله سلطان برای احیاء رسم قدیمی عروسی قنات در روستای کاریزما است. مردم این روستا به دلیل خشک شدن آب شدن قنات به شهر مهاجرت کردند و خاله سلطان می‌خواهد با برگزاری این مراسم مجددا قنات را پر آب و باعث بازگشتن اهالی روستا از شهر بشود که در این میان...

در نمایش "کاریزما" نوشته کرامت یزدانی و کارگردانی حامد مهریزی‌زاده که مدت زمان اجرای آن 50 دقیقه است، جمیله ستوده‌نیا، صاحب حایری‌زاده، مهدی قانع، مریم هاشمی و امیررضا جاور بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

"تار شیشه‌ای" با کارگردانی کیوان صباغ

 نمایش " تار شیشه‌ای" با نویسندگی و کارگردانی کیوان صباغ نیز از جمله آثاری است که پس از موفقیت در بیست‌ودومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه به جشنواره فجر آمده و امسال در بخش "جشنواره جشنواره‌‌ها" سی‌ودومین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی می‌رود.

به گفته کارگردان این اثر، نمایش "تار شیشه‌ای" که داستان آن برگرفته از قرآن می‌باشد یک نمایش پست مدرن است. قصه "تار شیشه‌ای"، روایت هجرت حضرت محمد(ص) از مکه به مدینه از زبان عنکبوت و کبوتری است که در دهانه غاری که حضرت در آن پنهان شده بودند تار تنیده و لانه ساختند و بدین صورت حضرت محمد(ص) از دست دشمنان در امان ماندند.

این نمایش جایزه سوم کارگردانی و جایزه دوم طراحی صحنه بیست‌ودومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه را از آن خود کرده است.

در نمایش "تار شیشه‌ای" با نویسندگی و کارگردانی کیوان صباغ که مدت زمان اجرای آن 75 دقیقه است، محمد جهان‌پا، حامد وکیلی، ندا محمدی، ندا کوهی، سپیده موسوی، فهیمه نبوی‌نژاد، امیر رنجبر و محمدرضا تربتی بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

"جا مانده" با کارگردانی بهار محمودزاده

نمایش "جا مانده" با نویسندگی و کارگردانی بهار محمودزاده، سومین نمایشی است که پس از درخشش در بیست‌ودومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه، امسال در بخش "جشنواره جشنواره‌‌ها" سی‌ودومین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی می‌رود.

داستان نمایش "جا مانده" با نگاهی به اتفاقات دهه 60 به ویژه شب‌هایی که شهرهای بزرگ زیر موشک‌باران دشمن بعثی قرار داشت، حرف‌ها و نکته‌هایی که از آن زمان جا مانده را با زبان طنز و نگاهی خاصی روایت می‌کند و قصه نمایش بر اساس ارتباطات چهار خانواده که در یک آپارتمان 4 واحدی زندگی می‌کنند شکل می‌گیرد.

به گفته کارگردان این اثر که جایزه اول نویسندگی، جایزه اول کارگردانی، جایز اول بازیگری زن و جایزه اول طراحی صحنه بیست‌ودومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه را از آن خود کرده، نمایش "جا مانده" از نظر بازی‌ها و کارگردانی ساختاری کاملا رئال دارد.

در نمایش " جا مانده " با نویسندگی و کارگردانی کیوان صباغ که مدت زمان اجرای آن 50 دقیقه است، مرتضی خالقی، مهرآسا صمدی، سیدعلیرضا وهابی، ستوده حیدری، نرگس نیک‌سیرت، علی‌رضا ماهانی، مریم باقری، مهری زندی و بهار محمودزاده بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

"زندگی در تئاتر" با کارگردانی محمد برهمنی

نمایش "زندگی در تئاتر" نوشته دیوید مامت با کارگردانی محمد برهمنی، پس از موفقیت در شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی و دریافت دو جایزه اول کارگردانی و بازیگری مرد از این جشنواره، امسال در بخش "جشنواره جشنواره‌ها"ی سی‌ودومین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی می‌رود.

به گفته کارگردان این اثر، نمایش "زندگی در تئاتر" از نظر اجرایی به گونه‌ای نمایش در نمایش است و از 26 صحنه مجزا از یکدیگر متشکل شده است که در آنها به زندگی و مشکلات بازیگران تئاتر در پشت صحنه و روی صحنه (به ویژه پشت صحنه) می‌پردازد.

نمایش "زندگی در تئاتر" نوشته دیوید مامت با کارگردانی محمد برهمنی که مدت زمان اجرای آن 90 دقیقه است، ایمان فیاض برهانی و میرسعید مولویان بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

گفتنی است، سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با همت مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی و موسسه بین‌المللی تئاتر در قالب 13 بخش از روز 24 دی ماه تا 12 بهمن ماه سالجاری برپا می‌شود.


----------------
تمامی حقوق برای هنر ایرانی محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اضافه کردن نظر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

هنر ایرانی، مقالات تخصصی

 تمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به "خانه ی هنر و ادبیات پارسا" است
استفاده از مطالب (انتشار عمومی) پایگاه با ذکر منبع بلامانع است

طراحی شده توسط گروه تکاپو

Favicon1