جمعه 01 تیر 1397 ساعت: 02:17

هنر ایرانی

مقالات تخصصی

موسیقی محلی ایران
مقالات تئاتر

سه شنبه 92/11/01 | ساعت: 02:05 | کد خبر: 2214 | بازدید: 45905 | ©
پست الکترونیک
چاپ

کارگردان نمایش «هیس» با بیان اینکه مرکز هنرهای نمایشی نیاز به خانه‌تکانی دارد، گفت: حاضر نیستم سر خود را جلوی مدیران بی‌کفایت و اجاره‌نشین تئاتر خم کنم.

به گزارش هنر ایرانی به نقل از خبرگزاری فارس، امیرحسین شفیعی نویسنده و کارگردان تئاتر که اغلب آثارش در خصوص موضوع بیداری اسلامی و تحولات منطقه بوده است در گفت‌و گو با خبرنگار تئاتر فارس در خصوص وضعیت بخش تئاتر خیابانی در سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اظهار داشت: قامت تئاتر خیابانی که روزگاری محکم و ایستاده بود رو به خمودگی و شکستگی رفته و این ناشی از عدم مدیریت درست و صحیح تئاتر خیابانی در یک سال‌ونیم گذشته بوده است. گروه‌هایی با تلاش سه مدیر گذشته جان و قوت گرفته بودند که از هم تنیدند. اجراهای عمومی با مخاطبان بسیار به پایان رسید. شور و شوق هنرمندان تئاتر را به بهانه پول سرکوب کردند.

* مدیرکل جدید هنرهای نمایشی دفتر تئاتر خیابانی را خانه تکانی کند
وی با بیان اینکه تهمت و بی‌اخلاقی در تئاتر خیابانی حکم فرما شده است، گفت: امروز هم که به جشنواره‌ فجری می‌رسیم که همگان اعتقاد دارند که ویترین اصلی تئاتر کشور است و باید توجه داشت که تئاتر خیابانی ویترین جشنواره تئاتر فجر است؛ متاسفانه آن را گردوغبار گرفته و به مدیر کل جدید پیشنهاد می‌کنم، همزمان با خانه‌تکانی اسفند ماه گردوغبار را از این ویترین بزداید.

کارگردان نمایش «هیس» تصریح کرد: متاسفانه از همان روزهای اول انتشار فراخوان جشنواره تئاتر فجر عده زیادی همچون بنده به دلیل شناختی که از شهرام نوشیر مدیر دفتر تئاتر خیابانی داشتیم حاضر به شرکت در جشنواره نشدیم اما عده‌ای از دوستان که شرکت کردند فقط به دلیل انتقادهای ساده از جشنواره کنار گذاشته شدند و آثار آنها در همان مرحله اول حذف شد.

شفیعی با یبان اینکه هیچ کدام از آثار بخش رقابتی تئاتر خیابانی جشنواره سی و‌دوم تئاتر فجر انقلابی نیست، گفت: بخش رقابتی جشنواره فجر از زمان دبیری حسین‌ مسافرآستانه آغاز شد که قرار شد مبنای آن انقلاب اسلامی باشد. از قادر آشنا دبیر جشنواره تئاتر فجر می‌خواهم که پاسخ دهند کدامیک از آثار بخش رقابتی خیابانی فجر بر این مبنا است.

 * برخی دفاتر مرکز هنرهای نمایشی بنگاه کاسبی افراد شده است

 کارگردان نمایش «داستانک» برخی دفاتر مرکز هنرهای نمایشی همچون دفتر تئاتر خیابانی را بنگاه کاسبی مدیران خواند و بیان داشت: بعضی از دفاتر تخصصی مرکز هنرهای نمایشی تبدیل به دکان کاسبی برخی از مدیران شده است. چگونه است که مدیری به محض دریافت حکم بازخوان،‌ بازبین و داور می‌شود. آقای نوشیر در یک دهه گذشته حتی یک تئاتر خیابانی هم ندیده است چگونه به خود حق قضاوت می‌دهد.

 *حمایت‌های بی‌جا قادر آشنا از مدیر تئاتر خیابانی را به ناکجاآباد برد

سرپرست گروه کارگاه تئاتر خیابانی ایران ادامه داد: بی‌کفایتی شهرام نوشیر به تمام اهالی تئاتر خیابانی ثابت شده است و متاسفانه حمایت بی‌جا و بی‌موقع قادر آشنا مدیرکل سابق هنرهای نمایشی وضعیت اسف‌باری برای تئاتر خیابانی رقم زد. آیا به راحتی می‌توان از اجراهای نذری در جنوب کشور گذشت؟ از پرونده‌های مالی که گم شد چطور؟ از عدالتی که هرگز برقرار نشد. آیا در دوران مدیرکل جدید حذف هنرمندان تئاتر خیابانی ادامه خواهد داشت. امضا هنرمندان را به بهانه حمایت از مدیریت تئاتر خیابانی جعل کردند؛ این در حالی است که خودشان بیش از هر کس دیگری آگاه جعل خود هستند.

این کارگردان تئاتر با اشاره به عدم حضور در جشنواره تئاتر فجر پس از 10 سال، گفت: این انتقاداتی که مطرح می‌کنم به این دلیل نیست که پس از یک دهه در جشنواره فجر حضور ندارم. برای هنر تمام شرکت‌کنندگان ارزش قائلم اما به اثر من با عنوان «پشت سرت را نگاه کن» که با محوریت سبک زندگی ایران اسلامی بود و توانست تمام جوایز حشنواره تئاتر کودک همدان را به خود اختصاص دهد، ظلم شد. برایم سوال چرا از تمامی جشنواره آثاری را برای شرکت در فجر دعوت کردند اما به روی این اثر بنده خط قرمز کشیدند.

وی افزود: آیا حذف اندیشه و هنر هنرمندان همچنان در دستور کار است. به واقع مدیران با هنرمندانی مشکل دارند که منتقد آنها هستند. به عدم حضورم در جشنواره فجر افتخار می‌کنم چرا که حاضر نیستم سر خود را جلوی مدیران بی‌کفایت و اجاره‌نشین تئاتر خم کنم.

 شفیعی به عدم دریافت دستمزد نمایش خود که مربوط به سال 91 است اشاره کرد و بیان داشت: گروه من دستمزدهای نمایش‌های مختلف خود را از سال 91 دریافت نکرده است این در حالی است که تمامی گروه‌های تئاتر خیابانی هزنیه‌های خود را دریافت کرده‌اند. پرونده‌ مالی نمایش «داستانک» را مدیر دفتر تئاتر خیابانی سر به ‌نیست کرد و اگر پیگیری مهدی شفیعی معاون مرکز هنرهای نمایشی نبود حتی الان مدرکی نداشتم. نمایش «پیامبر» همچنین سرنوشتی داشت. رسما اعلام می‌کنم تا لحظه‌ای که این شخص (شهرام نوشیر) در تئاتر خیابانی ایران مسئولیت دارد هرگز اثری را تولید نخواهد کرد.


----------------
تمامی حقوق برای هنر ایرانی محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اضافه کردن نظر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

هنر ایرانی، مقالات تخصصی

 تمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به "خانه ی هنر و ادبیات پارسا" است
استفاده از مطالب (انتشار عمومی) پایگاه با ذکر منبع بلامانع است

طراحی شده توسط گروه تکاپو

Favicon1