جمعه 01 تیر 1397 ساعت: 02:11

هنر ایرانی

مقالات تخصصی

موسیقی محلی ایران
مقالات تئاتر

سه شنبه 92/11/01 | ساعت: 02:37 | کد خبر: 2216 | بازدید: 45814 | ©
پست الکترونیک
چاپ

امروز دوشنبه 30 دی‌ماه و در سومین روز اجراهای نمایش‌های صحنه‌ای سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و بر اساس برنامه اعلام شده از سوی دبیرخانه جشنواره، هشت نمایش در سالن‌های مختلف روی صحنه می‌رود.

به گزارش هنر ایرانی ما به نقل از هنر آنلاین، در سومین روز اجراهای نمایش‌های صحنه‌ای سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی هشت نمایش روی صحنه می‌رود که تالار وحدت، تالار قشقایی، خانه نمایش و تالار سنگلج در این روز هیچ اجرایی ندارند.

امروز دوشنبه 30 دی‌ماه و در سومین روز اجرای نمایش‌های صحنه‌ای تالار اصلی تئاتر شهر شاهد آخرین اجرای نمایش "دایی وانیا" نوشته آنتون چخوف با کارگردانی اکبر زنجان‌پور است.

"دایی وانیا" نوشته آنتون چخوف با کارگردانی اکبرزنجان‌پور امروز ساعت 19 در سومین و آخرین اجرای خود، در قالب بخش مرور تئاتر ایران در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. (مدت زمان اجرا: 100 دقیقه)

"مضحکه دزدها"، بالماسکه دزدان ژان آنوی در قالب نمایش‌های ایرانی

نمایش "مضحکه دزدها" به نویسندگی پویان غفاری و کارگردانی هادی عامل هاشمی امروز در دو سانس 18 و 20/30 در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

نمایش "مضحکه دزدها" کاری از گروه پاپتی‌ها، به نویسندگی پویان غفاری و کارگردانی هادی عامل هاشمی که در قالب دو بخش جشنواره جشنواره‌ها و مسابقه مرور تئاتر ایران اجرا می‌شود، داستان سه نفر دزد ماهر است که به دلیل شیوه دزدی‌شان به شهرت رسیده‌اند و نیروهای شهربانی در پی دستگیری آن‌ها هستند و این سه نفر در پی ماجرایی وارد خانه یکی از خانواده‌های مشهور و ثروتمند شهر می‌شوند و ...

هادی عامل، کارگردان این نمایش درباره این اثر نمایشی گفته: نمایش "مضحکه دزدها" براساس بالماسکه دزدان ژان آنوی که توسط پویان غفاری نوشته و آداپته شده است. ضمن اینکه در شیوه اجرایی این نمایش از روش تخت‌حوضی با تمرکز بر حرکات بدن و رفتار طنزآلود (بدون استفاده از بداهه‌گویی‌های کلامی) استفاده کردیم. در طراحی نیز اجرا از تصاویر قدیمی و نقاشی‌های که در گذشته برای اجرای نمایش‌های ایرانی استفاده می‌شده به صورت بریده بریده بهره بردیم.

علی عامل هاشمی، حمید رحیمی، محمد صمدی، الهه شه‌پرست، سینا کرمی، ارسطو خوش رزم، لبخند بدیعی و محمدرضا ایمانیان بعنوان بازیگر در نمایش "مضحکه دزدها" ایفای نقش می‌کنند. (مدت زمان اجرا: 65 دقیقه)

"مم وزین"، یک موزیکال عاشقانه

تالار سایه مجموعه تئاتر شهر در روز سوم جشنواره تئاتر فجر میزبان نمایش "مم وزین" به نویسندگی عباس عبدالله زاده و کارگردانی تینو صالحی است.

نمایش "مم وزین" به نویسندگی عباس عبدالله زاده و کارگردانی تینو صالحی در قالب دو بخش جشنواره جشنواره‌ها و مسابقه مرور تئاتر ایران اجرا می‌شود و در دو سانس 17 و 19 اجرا شده و داستان آن قصه در مورد پسری به نام "مم" و دختری به نام "زین" است که در دو شهر دور از هم هستند و به خواست فرشتگان عاشق هم می‌شوند.

کارگردان این نمایش با بیان اینکه قصه "مم و زین" در بین کردها از لحاظ اعتبار همتراز "لیلی و مجنون" است، درباره این نمایش گفته: این نمایش به صورت موزیکال اجرا می‌شود و از تکنیک‌های نمایش‌های ایرانی مثل تخت حوضی، تعزیه و خیمه شب‌بازی به صورت گزیده و مینیمال استفاده شده است.

وماج دانش بهزادی، صفورا کاظم پور، حسن محمدی، مسعود شاه کرمی، سامان کرمی، سپیده دستینه، پویان درزی، نیکی ابراهیم شاه و عماد محمدی بعنوان بازیگر در نمایش "مم و زین" ایفای نقش می‌کنند. (مدت زمان اجرا: 65 دقیقه)

"پوتین‌ها"، سه روایت از روز حضور در جنگ

نمایش "پوتین‌ها" به نویسندگی و کارگردانی کاوه مهدوی امروز دوشنبه 30 دی ماه، در دو سانس 16/30 و 18/30 در کارگاه نمایش اجرا می‌شود.

نمایش "پوتین‌ها" به نویسندگی و کارگردانی کاوه مهدوی در قالب دو بخش جشنواره جشنواره ها و مسابقه مرور تئاتر ایران روی صحنه می‌رود و  داستان آن که از سه زاویه و در سه پرده روایت می‌شود، داستان مردی است که در نخستین روز حضورش در جبهه بخاطر دزدیده شدن پوتین‌هایش پایش بر روی پوکه داغی رفته و عملا حتی نمی‌تواند یک گلوله به سمت دشمن شلیک کند و به همین خاطر همان روز نخست به پشت جبهه می‌آید. در این اثر نمایشی این داستان از سه زاویه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گفته کارگردان "پوتین‌ها" فضای این اثر نمایشی تا حدی به شیوه فاصله‌گذاری نزدیک می‌‌شود ولی بازی‌ها کاملا ساختار رئال دارند. نمایش "پوتین" که در جشنواره تئاتر مقاوت توانسته جایزه دوم نمایشنامه‌نویسی، جایزه سوم بازیگری مرد و جایزه اول موسیقی را از آن خود کرده است.

معصومه شیخ‌زاده، علیرضا مهران، نرگس امینی، جعفر کرمانی، روزبه اختری و حسین شفیعی بعنوان بازیگر در نمایش "پوتین‌ها"ایفای نقش می‌کنند. (مدت زمان اجرا: 65 دقیقه)

"جامانده"، روایتی جا مانده از دهه 60

پس از اجرای موفق نمایش "رابینسون و کروزو" با کارگردانی علیرضا کوشک جلالی در تالار هنر این نمایش جای خود را از امشب به نمایش "جامانده" به نویسندگی و کارگردانی بهار محمودزاده می‌دهد.

نمایش "جا مانده" به نویسندگی و کارگردانی بهار محمودزاده در قالب دو بخش جشنواره جشنواره‌ها و مسابقه مرور تئاتر ایران در دو سانس 17 و 19 در تالار هنر روی صحنه می‌رود و داستان آن با نگاهی به اتفاقات دهه 60 به ویژه شب‌هایی که شهرهای بزرگ زیر موشک‌باران دشمن بعثی قرار داشت، حرف‌ها و نکته‌هایی که از آن زمان جا مانده را با زبان طنز و نگاهی خاصی روایت می‌کند و قصه نمایش بر اساس ارتباطات چهار خانواده که در یک آپارتمان 4 واحدی زندگی می‌کنند شکل می‌گیرد.

به گفته کارگردان این اثر که جایزه اول نویسندگی، جایزه اول کارگردانی، جایز اول بازیگری زن و جایزه اول طراحی صحنه بیست‌ودومین جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه را از آن خود کرده، نمایش "جا مانده" از نظر بازی‌ها و کارگردانی ساختاری کاملا رئال دارد.

مرتضی خالقی، مهرآسا صمدی، سیدعلیرضا وهابی، ستوده حیدری، نرگس نیک‌سیرت، علی‌رضا ماهانی، مریم باقری، مهری زندی و بهار محمودزاده بعنوان بازیگر نمایش " جا مانده " ایفای نقش می‌کنند. (مدت زمان اجرا: 50 دقیقه)

"در باب تفریحات سالم و غیر سالم"،

تالار حافظ در روز سوم میزبان نمایش "در باب تفریحات سالم و غیر سالم" به نویسندگی احسان عرفانی و کارگردانی مشترک فریبز کریمی و احسان عرفانی است.

نمایش "در باب تفریحات سالم و غیرسالم" با کارگردانی مشترک فریبرز کریمی و احسان عرفانی در قالب بخش نسل نو تئاتر  و مسابقه تازه های تئاتر ایران در دو سانس 18 و 20 روی صحنه می‌رود و داستان آن نمایش روایت سه دوست است برای انکه دویت معتاد آنها بتواند مواد را کنار بگذارد خودشان را یک ماه در خانه او حبس می‌کنند.

عرفانی که پیش از این تجربه اجرای عمومی نمایش"استخوان‌هایی که خاک کردیم" را دارد، درباره علت کارگردانی مشترک این اثر نیز توضیح داده: با توجه به اینکه هر کارگردانی روش و شیوه خاص خودش را دارد، در صحنه‌هایی که احساس می‌کردم زیاد راضی نیستم کارگردانی را برعهده آقای کرمی گذاشتم و با اینکه به لحاظ سلیقه با هم تفاوت نظرهای زیادی داریم اما در نهایت این به نفع کار تمام شد و توانستیم با تکمیل کردن کار همدیگر به یک اجرای یک دست برسیم.

امیرحسین طاهری سیاوش بهادری راد، محمد روشنی، فراز سرابی بعنوان بازیگر در نمایش "در باب تفریحات سالم و غیر سالم" ایفای نقش می‌کنند. (مدت زمان اجرا: 90 دقیقه)

"عکس های جیهان""عکس‌های جیهان"، روایت یک ایتالیایی از انقلاب مصر

تالار دکتر ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر در سومین روز اجراهای صحنه‌ای میزبان نمایش "عکس‌های جیهان" به نویسندگی ریکاردو فاتزی و کارگردانی کلودیا سوراسه است.

نمایش "عکس‌های جیهان" به نویسندگی ریکاردو فاتزی و کارگردانی کلودیا سوراسه در دوسانس 17 و 19/30 و در قالب دو بخش مسابقه بین‌الملل و تئاتر ملل روی صحنه می‌رود.

این نمایش با برداشت از انقلاب مصر نوشته شده و در خلال نمایش زندگی یک دختر انقلابی مصری به نام جیهان با دو شخصیت دیگر مقایسه می‌شود.

این نمایش که اثری کم دیالوگ است، بیشتر با استفاده از جلوه های دیداری و از طریق تصاویر ویدیو پروجکشن به صحنه می رود.

کلودیا سوراسه و ریکاردو فاتزی بعنوان بازیگر در نمایش "عکس‌های جیهان" ایفای نقش می‌کنند. (مدت زمان اجرا: 55 دقیقه)

"ننه دلاور"، روایت امرار معاش زنی با یک گاری

نمایش "ننه دلاور" نوشته برتولت برشت با کارگردانی زهرا صبری نخستین اجرای خود از امروز دوشنبه 30 دی‌ماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر آغاز می‌کند.

نمایش "ننه دلاور" نوشته برتولت برشت با کارگردانی زهرا صبری در قالب دو بخش میهمان و مسابقه بین‌الملل در دو سانس 18 و 21  روی صحنه می‌رود.

داستان "ننه دلاور" روایت زندگی یك زن است که در طول 12سال از عمرش یک گاری پر از خرت و پرت خود را به دنبال می‌كشد تا مخارج زندگی خود و فرزندانش را تامین كند. فروش كالا به سربازان اصلی‌ترین دغدغه ننه دلاور است.

فاطمه معتمدآریا‌، فاطمه نقوی‌، بهناز جعفری و ستاره پسیانی‌ بعنوان بازیگر در نمایش "ننه دلاور" ایفای نقش می‌کنند. (مدت زمان اجرا: 100دقیقه)

برگزاری دو نشست تخصصی در سومین روز جشنواره تئاتر فجر

گفتنی است، در بخش نشست‌های تخصصی سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر امروز دوشنبه 30 دی‌ماه، نشست "تئاتر مستند" با حضور استفان مایکل کائگی از کشور سوئیس ساعت 14 برگزار می‌شود.

همچنین نشست "تئاتر هند" توسط ساتیش وسنت آلاکر از کشور هند نیز دومین نشست تخصصی روز سوم است که از ساعت 10 تا 11/30 در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر میزبان عموم علاقه‌مندان خواهد بود.

لازم به یادآوری است که کارگاه "بنسان تلچوم" (نمایش آیینی کره) امروز بکار خود پایان می‌دهد.


----------------
تمامی حقوق برای هنر ایرانی محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اضافه کردن نظر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

هنر ایرانی، مقالات تخصصی

 تمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به "خانه ی هنر و ادبیات پارسا" است
استفاده از مطالب (انتشار عمومی) پایگاه با ذکر منبع بلامانع است

طراحی شده توسط گروه تکاپو

Favicon1