جمعه 01 تیر 1397 ساعت: 02:13

هنر ایرانی

مقالات تخصصی

موسیقی محلی ایران
مقالات تئاتر

سه شنبه 92/11/01 | ساعت: 02:27 | کد خبر: 2215 | بازدید: 451055 | ©
پست الکترونیک
چاپ

علی مرادخانی گفت: دفتر موسیقی را به مرکز موسیقی ارتقا می‌دهیم زیرا در امور اجرایی مرکز موسیقی کارها به قدری زیاد است که اگر مدیری راهبرد نداشته باشد غرق می‌شود.

به گزارش هنر ایرانی ما به نقل از هنر آنلاین، آیین تکریم و معارفه علیرضا پاشایی و دکتر پیروز ارجمند صبح امروز در تالار رودکی با حضور علی مرادخانی برگزار شد.

در این مراسم علیرضا پاشایی، پیروز ارجمند، هادی منتظری، عباس سجادی، لوریس چکناواریان، محمد گلریز، امیر تاجیک، نادر مرتضی‌پور، حمیدرضا نوربخش، مانی رهنما، حسن ریاحی، داوود گنجه‌ای، علی ترابی و... حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم پس از قرائت قرآن؛ عسگری، آهنگساز و استاد دانشگاه از سوابق پیروز ارجمند گفت و تاکید کرد: در چنین جمع فرهیخته‌ی سخن گفتن بسیار سخت است، پیروز ارجمند با روش و منش خود در مقام مدیر حوزه هنری وجوه تازه‌ای از اخلاق خود را برای ما روشن کرد و در فضای تدبیر و امید سبب شد تا هنر با جامعه عجین شود در نتیجه پیروز ارجمند می‌تواند در حوزه موسیقی تاثیرگذار باشد. همچنین او یکی از بهترین گزینه‌ها برای مدیریت دفتر موسیقی بود که بر این مسند نشست.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: پیروز ارجمند سه ساز تنبک، سه‌تار و نی را به خوبی می‌نوازد که زیر نظر اساتیدی چون ناصر فرهنگ‌فر، فرهاد فخرالدینی، پرویز مشکاتیان، علیرضا مشایخی و.... آموزش دیده است، همچنین تا به امروز پنج کتاب تالیف کرده و 226 اثر برای نمایش، سریال و ارکسترها ساخته است.

سپس حمیدرضا نوربخش ضمن تبریک به پیروز ارجمند گفت: من خوشحالی خودم را به عنوان نماینده کوچک موسیقی اعلام می‌کنم که این مسئولیت بالاخره به اهلش سپرده شد. البته این اتفاق در دوره محمد میرزمانی اتفاق افتاد ولی پازل ناقص بود و نتوانست نواقص را برطرف کند؛ اما امروز این اتفاق خجسته رخ داده است و دولت تدبیر و امید روی کار آمده است و وزیری فرهیخته و معاون وزیری فرهیخته‌تر مسئولیت سنگینی را پذیرفته‌اند که مطمئن هستیم این کار را با سرافرازی به انجام می‌رسانند.

این خواننده در ادامه افزود: علی مرادخانی سکان‌دار کشتی موسیقی است و امیدواریم شاهد رخدادی خجسته در حوزه موسیقی باشیم. همچنین در دولت قبلی شاکله وزارت ارشاد و معاونت هنری سمت و سویی داشت که بی‌اعتمادی کامل به هنرمندان بود و بیشترین لطمه این بود که باعث سلب اعتماد هنرمندان نیز شد در نتیجه اولین کار پیروز ارجمند باید جلب اعتماد هنرمندان است و باید هر چه زودتر شکاف‌ها را ترمیم کند.

نوربخش خاطرنشان کرد: همچنین مسئولین محترم باید تلاش کنند تا دفتر موسیقی به مرکز موسیقی تغییر کند و دفتر موسیقی بسیار کوچک شده است که در شان موسیقی نیست. همچنین من با پیروز ارجمند دوستی 26 ساله دارم و او از همان ابتدا بسیار پر شور بود و همیشه در فعالیت‌ها به صورت داوطلبانه شرکت می‌کرد.

حمیدرضا نوربخش گفت: چهار سال پیش ما در یک میزگرد پژوهشی با هم دعوت شده بودیم و همان جا من متوجه شدم که پیروز ارجمند نگاه جامعی دارد و از همان سال آرزو می‌کردم روزی مانند او مسئولین دفتر موسیقی را بپذیرد که خوشبختانه این امر مهم محقق شد.

این خواننده در ادامه بیان کرد: از مهم‌ترین وظایفی که به عهده پیروز ارجمند است؛ جلب اعتماد هنرمندان، ارتقا دفتر موسیقی به مرکز موسیقی، افزایش سطح بودجه موسیقی، ایجاد تعادل بین حوزه‌ها مختلف با موسیقی است؛ در نتیجه زمانی که این اعتدال به وجود آید بسیاری از مشکلات ما برطرف می‌شود. همچنین همان طور که قبلا هم اشاره کردم بحث تعیین و تکلیف موسیقی مد نظر است در این دوره وزیری سکان‌دار موسیقی است که خواستگاه آن روحانیت است و همان طور که می‌دانیم پیروز ارجمند با فقها رابطه خوبی دارد در نتیجه باید مسئله موسیقی را با کمک فقها حل کنیم و موسیقی را از بلاتکلیفی درآوریم.

نوربخش تاکید کرد: به نظر من اگر ارتباط ها در حوزه موسیقی نزدیک شود، اتفاقات مثبتی در این حوزه پیش می‌آید که سبب خوشحالی همه می‌شود.

در ادامه این مراسم علی مرادخانی گفت: من خیلی خوشحال هستم که یک دوستی کاری را تا مرحله‌ای پیش می‌برد و بعد کار را به دوست دیگرش می‌سپرد. همچنین من مطابق برنامه‌ها و خلاها مدیر مجموعه را انتخاب کردیم که در نهایت به پیروز ارجمند رسیدیم. انشالله پیروز ارجمند بتواند مجموعه فعالیت‌های موسیقی را هدایت کند. همچنین صحبت‌ها و نشست‌ها سه ماه طول کشید و باز هم خوشحالم زیرا اهالی موسیقی مانند همیشه در این زمینه کمک‌های بسیاری کردند.

مرادخانی خاطرنشان کرد: در اینجا به صورت ویژه از علیرضا پاشایی تشکر می‌کنم زیرا او بسیار مهربان هستند و برای موسیقی زحمت کشیدند، همچنین تا به امرزو فعالیت‌ها را به کمک هم پیش بردیم و مهم‌ترین مسئله منافع عموم است در نتیجه باید به نفع مخاطبین حرکت کنیم.

معاون هنری وزیر ارشاد افزود: به نظر من نباید ویژگی‌های شخص مدنظر باشد و مهم‌ترین کار مدیران ما این است که با مردم همکاری کنند، همچنین مدیران باید به مشکلات مردم توجه کنند و تنها امیدم این است که این موضوع میسر شود در نتیجه باید اراده حل مشکلات را داشته باشیم.

علی مرادخانی در ادامه گفت: دفتر موسیقی را به مرکز موسیقی ارتقا می‌دهیم زیرا در امور اجرایی مرکز موسیقی کارها به قدری زیاد است که اگر مدیری راهبرد نداشته باشد غرق می‌شود. به همین خاطر باید از عناصر قوی استفاده کنیم در نتیجه ما انتظاری که از مدیر داریم این است که به مردم نگاه درستی داشته باشد و کارهای خود را با طراحی دقیق به سرانجام برساند.

مرادخانی بیان کرد: همچنین در امور نظارتی مردم را بی‌دغدغه کنیم و هر چقدر بر این مبانی پافشاری کنیم راحتی را ایجاد می‌کنیم. همچنین تلاش کنیم تا هنرمندان ممنوع الفعالیت بتوانند فعالیت کنند البته هنرمندان هم باید به ما کمک کنند. به نظر من اگر درست به نظارت نگاه کنیم می‌توانیم به شکوفایی برسیم.

معاون هنری وزیر ارشاد در ادامه گفت: مرکز موسیقی باید پرانرژی باشد و در دو ماه گذشته توانستیم اصول سیاست‌های راهبردی موسیقی را تنظیم کنیم که امیدواریم تصویب شود. همچنین تدوین حقوق هنرمندان از دیگر کارهای اساسی است؛ زیرا با این کار می‌توانیم به اهالی موسیقی امید را اهدا کنیم. امروزه موسیقی دیگر نگاه گذشته را ندارد یک علم و یک ابزار ضروری اجتماعی است در نتیجه باید از حقوق تولید کننده‌ها دفاع کنیم. همچنین یکی از مشکلات جامعه هنری ما بحث اینترنت و دانلود کردن غیرقانونی است که این موضوع باید برطرف شود.

در ادامه این مراسم علی مرادخانی لوح سپاس و یک هدیه به پاس زحمات علیرضا پاشایی به او تقدیم کرد.

همچنین پیروز ارجمند حکم مدیر کلی دفتر موسیقی را از علی مرادخانی دریافت کرد و گفت: علیرضا پاشایی انسانی مومن و درست کار است که برای موسیقی زحمت زیادی کشیده است. همچنین دولت تدبیر و امید فرصت تاریخی در اختیار من قرار داده است که درخدمت اهالی موسیقی باشم. همچنین سالروز درگذشت همایون خرم و درگذشت بیوک آقا که نوازنده گمنامی بود که حاصل یک پژوهش بود را به اهالی موسیقی تسلیت می گویم.

ارجمند تاکید کرد: اهالی موسیقی به انقلاب اسلامی بسیار خدمت کرده‌اند ولی بیشتر مورد جفا قرار گرفته‌اند در نتیجه ما باید بیشتر از آن‌ها تشکر و قدردانی کنیم. همچنین برنامه‌ای را تدوین کردم که سند توسعه راهبردی موسیقی ایران است و بسیاری آسیب‌ها را بررسی کردم که به زودی مشکلات را حل خواهیم کرد.

پیروز ارجمند خاطرنشان کرد: از همین امروز به صورت رسمی دفتر موسیقی را مرکز موسیقی می‌نامیم، همچنین خرد جمعی برای مهم اباید باشد. باید تلاش کنیم که ناشران و تهیه‌کنندگان موسیقی دیده شوند زیرا بقای موسیقی به عهده این عزیزان است. همچنین در تلاش هستیم تا مرکز موسیقی را به خانه امن و پشتوانه ای برای هنرمندان تبدیل کنیم.

مدیر مرکز موسیقی در ادامه افزود: همچنین ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک از سال آینده فعالیت خود را آغاز می‌کنند و تنها وظیفه ما حفظ شان موسیقی‌دانان است. همچنین ساختار اداری مرکز موسیقی تا دو ماه آینده اصلاح می‌شود و بسیاری از کارها به بخش خصوصی واگذار می‌شود و امیدواریم تا سال آینده بتوانیم به این وعده‌ها عمل کنیم.

در ادامه این برنامه امیر تاجیک، سالار عقیلی و حریر شریعت زاده  قطعاتی را برای حاضران اجرا کردند.


----------------
تمامی حقوق برای هنر ایرانی محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اضافه کردن نظر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

هنر ایرانی، مقالات تخصصی

 تمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به "خانه ی هنر و ادبیات پارسا" است
استفاده از مطالب (انتشار عمومی) پایگاه با ذکر منبع بلامانع است

طراحی شده توسط گروه تکاپو

Favicon1