یکشنبه 03 تیر 1397 ساعت: 13:29

هنر ایرانی

مقالات تخصصی

موسیقی محلی ایران
مقالات تئاتر

شنبه 89/07/24 | ساعت: 11:55 | کد خبر: 218 | بازدید: 452263 | © مدیر سایت
پست الکترونیک
چاپ

 

اگر می خواهید، رنگی به خوبی به چشم بیاید و به اصطلاح جیغ بكشد، آن را كنار مكمل اش بگذارید. اگر می خواهید حسی تأكید كنید، از رنگ های نزدیك به هم استفاده كنید. طیف آبی تا بنفش رنگ های سرد و طیف زرد تا قرمز رنگ های گرم اند. زرد در تركیب با آبی، از سرمای آن می كاهد همچنان كه آبی در تركیب با قرمز، از گرمای قرمز می كاهد.

 

Naghashe Daroon

دنیا بدون رنگ ها قابل تصور نیست و رنگ ها بدون نور دیده نمی شوند. حتماً چیزهایی درباره منشور و تجزیه نور شنیده اید. نور، پس از عبور از منشور به ۷ رنگ تجزیه می شود. همان هفت رنگی كه در رنگین كمان كنار هم می نشیند:
بنفش، آبی، نیلی، سبز، زرد، نارنجی، قرمز. اشیا، نور خورشید را جذب و قسمتی از آن را منعكس می كنند. آنچه می بینیم به واسطه انعكاس نور خورشید است و رنگی كه اشیا می گیرند. درواقع طیف رنگی است كه برخلاف رنگ های دیگر جذب نشده، بلكه منعكس شده است.
رنگ بر محیط اطراف تأثیر بسزایی دارد. از رنگ در عمق دادن به فضا، شادكردن آن و گرم یا سرد جلوه دادن آن استفاده می شود. رنگ، حتی در روانشناسی هم مورد توجه قرار گرفته است. آبی رنگ آرامش است و نارنجی رنگ جنب و جوش.
رنگ های گرم از جمله قرمز و نارنجی باعث ایجاد نشاط می شوند و رنگ های سرد مثل آبی، بیانگر سكون و آرامش اند.
رنگ ها از تركیب سه رنگ اصلی ساخته می شوند. رنگ آبی، قرمز و زرد. حاصل تركیب آبی و زرد، رنگ سبز، حاصل تركیب قرمز و زرد، رنگ نارنجی و حاصل تركیب آبی و قرمز، رنگ بنفش است. اما تركیب مقادیر متفاوتی از رنگ های اصلی با هم، رنگ های متنوعی را به دست می دهد. با تركیب كردن رنگ سفید با هررنگی، می توان آن را ملایم تر كرد.
نیمی از رنگ ها مكمل نیمی دیگرند. مكمل ۳ رنگ اصلی آبی، زرد و قرمز به ترتیب عبارت است از نارنجی، بنفش و سبز. هر رنگ در كنار مكمل خود بیش از هر زمانی نمایان می شود.


● خوش سلیقه تر باشید
در مورد انتخاب رنگ برای نقاشی هایی كه می كشید تا انتخاب رنگ لباس ها و كیف و كفش و انتخاب رنگ اشیا و دیوارهای خانه، می توانید خوش سلیقه تر عمل كنید، اگر با تركیب رنگ ها، تأثیر آنها بر روحیه افراد و بر فضا و تأثیر همنشینی آنها در كنار هم توجه كنید.
برای مثال اگر به رنگ آبی، كمی زرد اضافه كنید، از سرمای رنگ آبی كاسته می شود و سبزی به دست می آید كه نشان دهنده نشاط سبزه زار است. البته باید به مقدار رنگ هایی كه با هم تركیب می شوند توجه داشت. سبز سیر، آبی بیشتری دارد و در سبز روشن، میزان رنگ زرد بیش از رنگ آبی است.


● رنگ ها هم جیغ می كشند
یك رنگ، فقط در كنار دیگر رنگ ها می تواند خود را نشان دهد و حرف بزند! رنگ نارنجی در كنار زرد حسی متفاوت از همنشینی نارنجی با بنفش القا خواهد كرد. آنچه یك تركیب رنگ را دلپذیر می كند، گذشته از سلیقه، انتخاب درست رنگ ها با توجه به تأثیر متقابل آنها و هدف از به كارگیری آنهاست.
در رستوان ها و غذاخوری ها از رنگ قرمز و نارنجی بیش از سایر رنگ ها استفاده می شود. این رنگ ها علاوه بر این كه اشتهابرانگیز است، حس خودمانی بودن به مشتری ها می دهد. سبزرنگ سلامتی است و سفیدرنگ صلح. اما تعریف رنگ ها در همه فرهنگ ها یكسان نیست. برای مثال در برخی جوامع نشانه عزاداری رنگ سیاه است اما در برخی جوامع مثل چین، نشانه عزاداری، رنگ سفید است. در برخی فرهنگ ها زرد نشانه تنفر است درحالی كه در بعضی كشورها رنگی شاد تلقی می شود.
اگر می خواهید، رنگی به خوبی به چشم بیاید و به اصطلاح جیغ بكشد، آن را كنار مكمل اش بگذارید. اگر می خواهید حسی تأكید كنید، از رنگ های نزدیك به هم استفاده كنید. طیف آبی تا بنفش رنگ های سرد و طیف زرد تا قرمز رنگ های گرم اند. زرد در تركیب با آبی، از سرمای آن می كاهد همچنان كه آبی در تركیب با قرمز، از گرمای قرمز می كاهد.


● نقاش درون!

اگر دوست دارید با دیدن اشیا و لباس ها و حتی با ورود به اتاقتان، خوشحالی رنگ ها به شما سرایت كند. از اشیا و لباس هایی با طیف رنگ های گرم استفاده كنید و برای دیوارها و اثاث موجود در اتاق تركیبی از این رنگ ها را انتخاب كنید.
اگر می خواهید آرامش و سكون را مزمزه كنید، طیف هایی از رنگ آبی مناسب است اما فراموش نكنید كه برخی رنگ ها در كنار هم تأثیر فوق العاده ای بر ذهن دارد. از جمله رنگ فیروزه ای در كنار رنگ خاكی. رنگی سرد در كنار رنگی گرم می تواند بسیار چشم نواز باشد.
در انتخاب هدیه و رنگ كاغذ كادو نیز اگر به نوع هدیه، مناسبت هدیه و شخصیت گیرنده توجه كنید، هدیه شما بیش از سایر هدایا به چشم خواهد آمد و مقبول خواهد افتاد.نكته اینجاست كه با تركیب رنگ ها می توان بی شمار رنگ ساخت. برای امتحان می توانید از همین حالا بازی با رنگ ها، تركیب آنها و كنار هم قرار دادن رنگ ها را شروع كنید.
اگر حتی نقاش نیستید و تبحری در نقاشی ندارید از این بازی روی مقوا یا كاغذ لذت خواهید بود و كم كم شاهد تأثیر آن در انتخاب اشیا، كنار هم گذاشتن آنها و به طور كلی توجه به رنگ در اطرافتان و در انتخاب وسایل خواهید شد. علاوه بر این، بازی با رنگ ها تأثیر مثبتی بر خلق و خوی تان خواهد گذاشت. از این بازی نترسید این بازی بر پرورش خلاقیت مؤثر است.
می توانید نقاشی هم بكشید. با تركیب رنگ هایی كه می سازید، دنیا را هر طور كه دوست دارید روی كاغذ بیاورید. چه كسی گفته كوه حتماً قهوه ای و آسمان حتماً آبی است؟شاید هم نقاش كوچكی در دل شما پنهان است كه دلش می خواهد بزرگ و مشهور شود. به صدای این نقاش كوچك گوش كنید.  


روزنامه ایران----------------
تمامی حقوق برای هنر ایرانی محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اضافه کردن نظر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

هنر ایرانی، مقالات تخصصی

 تمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به "خانه ی هنر و ادبیات پارسا" است
استفاده از مطالب (انتشار عمومی) پایگاه با ذکر منبع بلامانع است

طراحی شده توسط گروه تکاپو

Favicon1