جمعه 01 تیر 1397 ساعت: 02:07

هنر ایرانی

مقالات تخصصی

موسیقی محلی ایران
مقالات تئاتر

سه شنبه 91/02/19 | ساعت: 12:04 | کد خبر: 1292 | بازدید: 451898 | ©
پست الکترونیک
چاپ

 

 

Sanaye Dasti


کم نيستند تعداد صنعتگراني که چندين دهه از عمر گرانقدر خود را صرف فراگيري و خلق آثاري در رشته‌هاي هنرهاي سنتي و صنايع دستي کرده‌اند؛ هنرمنداني که برخي از آن‌ها از قشر مرفه جامعه بوده‌اند و تعداد زيادي نيز از کم‌درآمدان جامعه به شمار مي‌آيند.


عشق و علاقه به هنرهاي سنتي و صنايع دستي اگر در جان کسي ريشه بگيرد هيچ شخص و جرياني نمي‌تواند آن فرد را از هنر دور کند.

اما عمر هنرمندان همچون ساير مخلوقات خداوند محدود است و پايان عمر هر هنرمند ممکن است به پايان زندگي يک نوع از هنرهاي سنتي کشور منجر شود؛ هنرهايي که نسل به نسل و سينه به سينه منتقل شده و هنوز خون حيات در رگ‌هاي اين رشته‌هاي ارزشمند جاري است.

تحقيق در استان‌هاي مختلف کشور نشان مي‌دهد که زندگي برخي از رشته‌ها در گرو تنها يک صنعتگر يا تعداد انگشت‌شماري از هنرمندان است.

برخي از اين هنرمندان پيشکسوت بر اساس خلق‌وخوي رفتاري و محيط زندگي خود علاقه چنداني به کلاس‌هاي گروهي ندارند و در گوشه‌اي از کارگاه خود غرق در خلق آثار فاخر مي‌شوند.

گاه بي‌توجهي مردم به هنر، اين صنعتگران را دل‌سرد کرده و گاه افزايش قيمت مواد اوليه به صورت ناگهاني آن‌ها را از پيمودن مسير هنري خود در يک برهه از زمان دور مي‌کند.

نبايد فراموش کرد که روحيه هنرمندان باافراد شاغل در کارخانه‌هاي صنعتي متفاوت است و به برخي برخوردها و رفتارهاي خاص از سوي جامعه نياز دارد چرا که نگاه تحسين‌برانگيز يک شخص به اثري فاخر مي‌تواند موجب ماندگاري آن هنر شود و نگاه‌هاي بي‌تفاوت و نادرست نسبت به هنر ايراني نيز صنعتگر را به طور کامل مايوس کند.

حال که هنرمندان پيشکسوت و ارزنده بسياري در گوشه و کنار کشورمان، آبادي‌ها، شهرها و شهرستان‌ها از دل و جان براي حفظ هنر نياکانشان مايه مي‌گذارند، بايد مورد توجه بيشتري قرار گيرند.

نبايد فراموش کرد که هنرمندان برخي از هنرهاي سنتي ايران تنها در سنين جواني مي‌توانند به آموزش حرفه خود بپردازند و به محض شروع لرزش دست‌ها ديگر توان زنده ‌نگه‌داشتن هنرشان را نخواهند داشت.

اميد است مسوولان و به ويژه مردم قدري بيشتر به هنرهاي سنتي و صنايع دستي کشورمان که برخي از آن‌ها قدمت‌هاي چند هزار ساله دارند و هنوز هم نگاه گردشگران بسياري را از داخل و خارج کشور به خود جلب مي‌کنند، توجه داشته باشند.


 

منبع:میراث آریا----------------
تمامی حقوق برای هنر ایرانی محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اضافه کردن نظر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

هنر ایرانی، مقالات تخصصی

 تمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به "خانه ی هنر و ادبیات پارسا" است
استفاده از مطالب (انتشار عمومی) پایگاه با ذکر منبع بلامانع است

طراحی شده توسط گروه تکاپو

Favicon1