جمعه 01 تیر 1397 ساعت: 02:08

هنر ایرانی

مقالات تخصصی

موسیقی محلی ایران
مقالات تئاتر

چهارشنب 92/02/25 | ساعت: 08:35 | کد خبر: 2058 | بازدید: 45876 | © محمد خامه یار
پست الکترونیک
چاپ

 

 

Krtabkhani

می‌گویند سرانه مطالعه در جامعه ما مطلوب نیست، شاید آمار و عدد و ارقام به این مطلب گواهی می‌دهد و شاید هم از شواهد و قرائن می‌شود به این نكته پی برد. وجود فضاهای آموزشی، سالن‌های مطالعه، كتابخانه‌های كوچك و بزرگ در هر شهر و روستایی و تعداد افرادی كه در یك شبانه‌روز به آن مراجعه می‌كنند، ما را در صحت و سقم این ادعا یاری می‌كند.
 

 
قرائن و ظواهر همان صحنه هایی است كه همه ما در زندگی روزمره خود در جامعه با آن مواجهیم. میزان مراجعه ما به كتابفروشی ها، میزان اختصاص مبلغی مشخص در هرماه برای هزینه و تغذیه فكری در مقایسه با تغذیه جسمی و سبدهای متنوع غذایی، مقایسه تعداد كتابفروشی های یك شهر در مقیاس با تعداد دیگر واحدهای صنفی مثل سوپرماركت ها، رستوران ها، ساندویچی ها و اغذیه فروشی ها، میزان مطالعه ما در مجامع و اماكن عمومی مثل متروها، ایستگاه های قطار، فرودگاه، داخل وسایل نقلیه عمومی و ... همه و همه قرائن و ظواهری است كه میزان مطالعه افراد جامعه و نتیجه گیری مطالعه آنان را نشان می دهد.

سخن از پایین بودن سرانه مطالعه هرچند ممكن است به صورت شعاری غیركارشناسی شده تلقی شود، اما اگر هم خوشبین به این ادعا نباشیم، زمینه های ارتقای سطح سواد عمومی جامعه، تعالی فرهنگ مردم، اقبال به كتابخوانی و مطالعه در بسیاری از اماكن وجود دارد كه تاكنون از آن غفلت كرده ایم و شاید درصدد توجه به آن برنیامده باشیم.
 
چه بسا گاهی برای ویزیت و معاینه در درمانگاه، بیمارستان و مطب پزشكی زمان زیادی را سپری می كنیم و در فرصت انتظار هیچ توجهی به كتابخوانی نداریم، همین طور در اماكن دیگر. شاید بتوان با ایجاد كتابخانه های كوچك و تجهیز آن به كتاب های كوچك و جیبی به فرهنگ كتابخوانی رونق بیشتری داد.
 
 
 

منبع: جام جم آنلاین----------------
تمامی حقوق برای هنر ایرانی محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است

اضافه کردن نظر

تنها نظراتی که با حروف فارسی نوشته می شوند قابلیت انتشار خواهند داشت.


کد امنیتی
تازه سازی

هنر ایرانی، مقالات تخصصی

 تمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به "خانه ی هنر و ادبیات پارسا" است
استفاده از مطالب (انتشار عمومی) پایگاه با ذکر منبع بلامانع است

طراحی شده توسط گروه تکاپو

Favicon1